نژاد پودل

پودل ها فعال، سرزنده، باهوش و به راحتی قابل آموزش هستند. آن ها عاشق جلب توجه هستند و باید هر روز تحریک فیزیکی و ذهنی مناسبی داشته باشند.

نژاد های مرتبط

آشنایی با نژاد پودل 

از نظر خلق و خو، هر نژاد سگ منحصر به فرد است. یک گریت دین، یک پامرانین و یک پودل همگی شخصیت های متفاوت و متمایز دارند. بسیاری از صفات پودل (مانند سایر نژادهای سگ) در طول صدها سال پرورش در این سگ گنجانده شده است. این سگ حس بسیار شدیدی از رفتار غریزی دارد. نژاد این سگ برای نسل های زیادی به عنوان سگ های شکاری (به طور خاص سگ های آبی) تربیت شده است و این باعث می شود که پودل رفتار علامت گذاری و حرکت های شکار قوی تر از برخی نژادهای دیگر داشته باشد. با این حال، این سگ اهلی یک نژاد وحشی نیست و هر دو رفتار را می توان با آموزش مناسب کنترل کرد.

حس تیز آن ها نسبت به دنیا باعث می شود که از محیط اطراف خود بسیار آگاه باشند. همیشه می توان با ایجاد محیطی که به اندازه کافی محرک است؛ این سگ را راضی نگه داشت. یک صاحب باید همیشه اسباب بازی های تعاملی زیادی برای توله سگ خود داشته باشد. ورزش روزانه مهم است و باید شامل بازی های چابکی باشد. این سگ دوست دارد توسط اعضای خانواده انسانی احاطه شود و خلق و خوی پودل زمانی بهترین عملکرد را دارد که پودل های دیگر با او بازی کنند. پودل ها به دلیل هوش قابل توجه، عشق به شنا و برتری در نمایش مشهور هستند. این نژاد منحصر به ‌فرد در رنگ‌ ها و اندازه‌های مختلف تولید می ‌شود و اغلب انتخابی عالی برای افراد مبتلا به آلرژی است. همانطور که گفته شد، بدون مراقبت مناسب از حیوان خانگی، برخی از این سگ ها به خاطر انرژی بیش از حد، رفتارهای بد و شرایط پزشکی رایج شهرت دارند.

انواع پودل

1. استاندارد: همچنین با نام‌ های پودل فرانسوی، باربون، کانیش، چین کانارد و گروس نیز شناخته می‌شود. این نژاد یک نژاد متوسط تا بزرگ است.

2. مینیاتوری: این سگ ها در اندازه متوسط هستند.

3. اسباب‌ بازی: گاهی اوقات به آن ‌ها پودل‌ های فنجانی نیز گفته می‌شود، این سگ‌ ها کوچک ‌ترین سگ‌ در این نژاد هستند.

ویژگی ها

همه انواع پودل ها دارای بدنی مربع مانند با پشتی صاف و گردنی بلند و زیبا هستند. آن ها پوزه های بلند و گوش های افتاده و همچنین پاها و دم های بلند دارند. کت یکی از ویژگی های بارز این نژاد است. این سگ یک کت تک با ظاهری مجعد و طناب دار دارند. این سگ در رنگ های سفید، مشکی، سیاه سفید، نقره اي، خاکستری، رنگ قهوه ای، آبی، قرمز، سابل، زردآلو و کرم رنگ موجود است. پودل ها کم ریزش دارند و به جای خز دارای مو هستند. آن ها سگ های کم آلرژی محسوب می شوند. همانطور که گفته شد، این نژاد 100٪ ضد حساسیت نیست.

لازم به ذکر است که پودل ها سگ های شکاری هستند و نیاز به آموزش و ورزش دارند تا بتوانند در بهترین حالت خود به عنوان سگ همراه باشند.میانگین طول عمر این سگ 12 تا 14 سال است. سگ های کوچک بیشتر از سگ های نژاد بزرگ عمر می کنند. علاوه بر اندازه، عوامل دیگری که می توانند بر طول عمر تأثیر بگذارند عبارتند از سلامت حیوان خانگی شما، سطح فعالیت بدنی، رژیم غذایی و سلامت ژنتیکی کلی نژاد. پودل ها عاشق شنا کردن هستند.

نکات مراقبت از پودل

پودل ها به راحتی آموزش داده می شوند. آن ها باهوش هستند و احتمالا در فعالیت هایی مانند ردیابی، اطاعت و چابکی شرکت می کنند. آن ها همچنین آبگیرهای بسیار خوبی هستند و مشتاق خوشحال کردن صاحبان خود هستند.  همه سگ های پودل کاملا فعال هستند و به ورزش روزانه متناسب با سطح انرژی بالای خود نیاز دارند. این سگ ها که در اصل به عنوان واتر رتریور  پرورش داده شده اند، عاشق شنا هستند و به عنوان سگ شکار نیز از بازیابی لذت می برند، بنابراین فعالیت هایی مانند پرتاب توپ و چوب را در نظر بگیرید. آن ها همچنین عاشق پیاده روی طولانی و دویدن هستند.

مانند همه سگ ها، پودل ها به تغذیه متعادل نیاز دارند. رژیم غذایی آن ها باید از مواد غذایی با کیفیت و متناسب با اندازه، سن و سطح فعالیت آن ها تشکیل شود. برخی از اعضای این نژاد مستعد اضافه وزن هستند، بنابراین حتما مراقب کالری دریافتی روزانه سگ خود باشید. درمان ها می توانند هنگام آموزش سگ شما بسیار مفید باشند، اما باید در مقادیر متوسط داده شوند. می توانید از تکه های کیبل سگ خود به عنوان خوراکی استفاده کنید و اگر نگران وزن  سگ خود هستید، مقداری را که به عنوان خوراکی استفاده کرده اید از وعده غذایی بعدی او حذف کنید. همچنین گزینه های درمانی کم کالری از جمله استفاده از سبزیجات خام مانند هویج خرد شده یا لوبیا سبز وجود دارد. 

زندگی خانگی

این سگ ها بسیار سازگار هستند، بنابراین صرف نظر از اینکه در یک خانه بزرگ با حیاط زندگی می کنند یا یک آپارتمان کوچک در شهر، آن ها به خوبی در هر محیطی زندگی می کنند. آن ها تا زمانی که فرصتی برای بیرون رفتن برای بازی داشته باشند، در محیط خود پیشرفت خواهند کرد. مهم‌ ترین نکته، صرف نظر از محیط زندگی ‌شان، این است که پودل‌ ها هر روز از تحریک فیزیکی و ذهنی کافی برخوردار باشند. وقتی پودل ها به درستی اجتماعی شوند، با بچه ها سازگار هستند و حیوانات خانگی عالی برای خانواده می باشند.