نژاد شیتزو

سگ های شیتزو به دلیل جثه کوچک و هوش بالایشان تربیت و نگهداری از آن ها آسان است. طول عمر 10 تا 16 سال دارند.

نژاد های مرتبط

آشنایی با نژاد شیتزو

شیتزو سگ‌ هایی دوستانه، شاد، مهربان و اجتماعی هستند که عاشق وقت گذراندن با مردم و سگ‌ های دیگر می باشند. مراقبت از شیتزو آنقدرها که برخی فکر می کنند چالش برانگیز نیست. هنگامی که با آن ها باشید، خواهید دید که آن ها واقعا هیچ تفاوتی با سگ های دیگر ندارند. با این حال، ویژگی های خاصی وجود دارد که آن را از سایر نژاد ها متمایز می کند.

شیتزو ها که به خاطر خلق و خوی جذاب و دوست داشتنی خود محبوب هستند، به مقدار زیادی توجه نیاز دارند و چیزی بیش از معاشرت با انسان ها دوست ندارند. این سگ ها می توانند در خانه و خانواده های بزرگ و کوچک سازگار باشند. همچنین می توانند سریع با غریبه ها ارتباط برقرار کنند. شیتزو همیشه یک سگ خانگی بوده است و هرگز برای اهداف شناخته شده دیگری پرورش داده نشده است. این نژاد را از لاسا آپسو که به عنوان نگهبان معبد عمل می کرد متمایز می کند.

از ظاهر منحصر به فرد آن ها گرفته تا خلق و خوی ملایم آن ها و تمایل به استقلال با اراده قوی، چیزهای زیادی در مورد شیتزو وجود دارد که شما را مجذوب خود می کند.

آموزش شیتزو

چالش‌ های مختلفی وجود دارد که هنگام پرورش این سگ در خانه باید با آن‌ ها روبرو شوید. آن ها ممکن است ساده ترین نژاد برای آموزش نباشند، اما زمانی که از نگرش با اراده آن ها عبور کنید، بهترین دوست شما برای زندگی می شوند. آموزش اولیه سگ پس از تسلط به از بین بردن هرگونه رفتار بدی که ممکن است داشته باشد کمک می کند. شیتزو یک سگ کوچک اما قوی است. رفتار هوشیار، با اعتماد به نفس، بازیگوش و شجاعانه این نژاد، آن را در میان علاقه مندان به سگ های اسباب بازی محبوب می کند.

زمانی که به این سگ به درستی آموزش داده و از آن مراقبت شود، می تواند همراهان فوق العاده ای داشته باشد. اندازه کوچک، آن را برای آپارتمان ها و فضاهای زندگی کوچک ایده آل می کند. فقط باید برای خروپف آماده باشید. این سگ به دلیل شکل سر و صورت کوتاه و صاف یک نژاد براکیسفالیک در نظر گرفته می شود. به طور کلی، اکثر صاحبان این نژاد به شما خواهند گفت که آن ها واقعا یک نژاد سگ دوست داشتنی هستند.

ورزش

شیتزو ها به ورزش های معمولی نیاز دارند و نیاز نیست که با آن ها زیاد بازی کنید زیرا سطح انرژی آن ها متوسط است. پیاده‌روی‌ های روزانه و فعالیت ‌های سرگرم‌ کننده مانند بازی ‌ها می ‌توانند به شیتزو شما از نظر ذهنی و جسمی تحریک شوند.  اگر با این سگ زمان کافی را برای بازی کردن سپری کنید، او به خوبی می تواند با زندگی آپارتمانی شما سازگار شود. با این حال، شیتزو ها در محیط های بسیار گرم یا آب و هوا خوب عمل نمی کنند، زیرا چهره های صاف و تمایل به گرمازدگی دارند.

آراستن

کت شیتزو ریزش کمی دارد و به خوبی رشد می کند. بسیاری از افراد مو های این سگ را کوتاه می کنند که کرکی و مجعد می شوند. با توجه به نوع کت این سگ باید نظافت شیتزو به صورت مرتب انجام شود. همچنین در طول هفته باید دو بار کت این سگ را برس کشید. برخی افراد برای اینکه مو ها به داخل چشم این سگ نروند با یک گره یا پاپیون مو هایشان را تزئین می کنند. ناخن های این سگ باید به صورت ماهانه کوتاه شود. همچنین باید برای بهداشت دهان و دندان سگتان، دندان هایش را به صورت منظم مسواک بزنید. این سگ  می تواند به خوبی با سایر حیوانات و سگ های دیگر کنار بیاید و دوستانه در کنار آن ها زندگی کند. شیتزو ها به خوبی با کودکان بازی می کنند. نکته قابل توجه درباره این سگ این است که دارای جثه کوچک می باشد؛ بنابراین باید هنگام بازی کردن با ملایمت با شیتزو رفتار کرد تا آسیب نبیند.

مشکلات رایج سلامتی

برخی از مشکلات سلامت ارثی که می تواند در شیتزو رخ دهد شامل موارد زیر می باشد:

  • سندرم براکی سفالیک: در نژاد های با صورت صاف رایج است. این مشکل ناشی از آناتومی غیر طبیعی راه هوایی است که منجر به مشکلات تنفسی می شود. علائم شایع عبارتند از خروپف، تنفس پر سر و صدا یا سخت، عدم تحمل ورزش و ترشحات بینی.
  • بیماری دیسک بین مهره ای: به این اختلال ستون فقرات مرتبط با افزایش سن، دیسک لغزیدن نیز می گویند. علائم شامل درد، راه رفتن غیر طبیعی یا لنگیدن، لرز و مشکل در ایستادن است.
  • کراتوکونژونکتیویت سیکا: این یک اصطلاح فانتزی برای خشکی چشم است و در شیتزو اغلب به دلیل یک بیماری خود ایمنی ایجاد می شود. علائم شامل ترشح غلیظ چشم، قرمزی چشم، پوسته پوسته شدن پوست اطراف چشم و پلک زدن زیاد است.
  • دیستیکیازیس: یکی دیگر از مشکلات چشمی، مشکل ریزش بیش از حد اشک است که در نژادهای صاف مانند شیتزو رایج است. علائم عبارتند از قرمزی چشم، پنجه زدن در چشم، چروکیدگی و مشکل در بینایی.