سگ پامرانین

سگ پامرانین (Pomeranian) یک سگ مینیاتوری از نژاد سگ اشپیتز است که در دسته سگ های عروسکی یا فانتزی قرار می گیرد. انواع نژاد پامرانین از محبوب ترین سگ های فانتزی در دنیا به شمار می روند. نام سگ پامرانین از زادگاه آن که یک منطقه در قسمت شمالی اروپاست، گرفته شده است. سگ پامرانین با نام های مختلفی از قبیل پامر خرسی، پامر عروسکی، پامر، پومر، پومرانیان یا پامر روباهی شناخته می شود. به طور کلی انواع نژاد پامرانین شامل سه گروه عروسکی، روباهی و خرسی می شوند.

انواع نژاد پامرانین در رنگ های مختلفی از قبیل سفید، کرم، بلک اند تن، مشکی، قرمز، قهوه ای، نسکافه ای و پرتقالی موجود است. لبخند معصومانه و زیبا، چهره شبیه روباه و پوشیده بودن بدن با دو لایه موی ضخیم، از مهم ترین ویژگی های ظاهری این سگ عروسکی است. از مهم ترین مشخصه های رفتاری و شخصیتی سگ پامرانین، می توان به انرژی زیاد و بازیگوشی او اشاره کرد. اگر مایل به حضور یک حیوان خانگی در آپارتمان خود هستید، نژاد پامرانین گزینه های مناسبی برای شما به شمار می روند.

در ادامه این نوشته، قصد داریم شما را با انواع نژاد پامرانین که بر اساس ویژگی های ظاهری آنها طبقه بندی شده اند آشنا کنیم. سپس برخی ویژگی های رفتاری و شخصیتی که بین انواع نژاد پامرانین مشترک هستند را بررسی خواهیم کرد.

پامرانین

انواع نژاد پامرانین کدامند؟

 • پامرانین خرسی (Teddy Bear): پامرانین خرسی درست شبیه یک خرس کوچک فانتزی شده است. از مهم ترین ویژگی های ظاهری پامرانین خرسی، می توان به کوتاه و پهن بودن پوزه، موهای پرپشت و ضخیم، چهره خنده رو و شیرین و همچنین جمجمه گرد آن اشاره کرد. علاوه بر این، فاصله بین چشم های پامرانین خرسی در مقایسه با دیگر انواع نژاد پامرانین، کمتر است.
 • پامرانین روباهی (Fox Face): همانطور که از نام این نژاد پیداست، پامرانین روباهی چهره ای شبیه به روباه دارد. پامرانین روباهی در واقع چهره رسمی نژاد پامرانین به شمار می رود. این سگ کاملا شبیه به یک روباه کوچک مینیاتوری است. البته چشم های این سگ با چشم های روباه کاملا متفاوت است. سگ پامرانین روباهی، چشم هایی گرد و درشت دارد. در حالی که روباه، چشم هایی صاف و ریز دارد. پوزه این سگ، کمی تیزتر و کشیده تر از انواع نژاد پامرانین است و جدیت بیشتری در چهره او نمایان است. صورت کشیده، سر گرد، گوش های مثلثی شکل و تیز، پوزه بلند و چشم های بادامی و درشت، از دیگر مشخصات ظاهری پامرانین روباهی به شمار می روند.
 • پامرانین عروسکی (Baby Doll): چهره و مشخصات ظاهری پامرانین عروسکی، چیزی بین پامرانین روباهی و خرسی است. پوزه پامرانین عروسکی، پهن و در مقایسه با نژاد خرسی، کمی بلندتر است. با این حال، مانند روباهی ها هم قلمی و تیز نبوده و صاف تر می باشد. اندازه پامرانین عروسکی از نوع روباهی آن کوچک تر است و به دلیل چهره فانتزی و بانمک خود، از محبوب ترین نژادهای پامرانین به شمار می رود. بد نیست بدانید در حال حاضر تنها پامرانین عروسکی به عنوا نژاد اصیل پامرانین توسط AKC شناخته می شود.

ویژگی های ظاهری انواع نژاد پامرانین

 • بهتر است بدانید انواع نژاد پامرانین تنها با در نظر گرفتن برخی ویژگی های ظاهری مانند چهره و وزن با هم تفاوت دارند. برخی از مهم ترین ویژگی های ظاهری مشترک بین انواع نژاد پامرانین، موارد زیر را شامل می شوند:
 • موها: انواع نژاد پامرانین از دو لایه موی ضخیم و پرپشت برخوردارند. به همین دلیل، بهتر است این نژاد سگ در شرایط آب و هوایی خنک نگهداری شود. علاوه بر این، باید در فصول گرم، به طور مرتب موهای او را اصلاح کنید تا دچار گرمازدگی نشود. انواع نژاد پامرانین، دو مرتبه در سال ریزش موی شدید دارند.
 • قد: قد سگ پامرانین بین 20 تا 24 سانتی متر است و جثه آنها تا حدود زیادی شبیه به گربه هاست. به همین دلیل، فضای زیادی را اشغال نمی کنند، به خوبی با محیط آپارتمان سازگاری دارند و نیاز به محیط وسیع مثل حیاط ندارند. به همین دلیل، این نژاد سگ به عنوان سگ آپارتمانی هم شناخته می شود.
 • وزن: انواع نژاد پامرانین، وزنی بین 1.5 الی 3.5 کیلوگرم دارند.

نژاد پامرانین

ویژگی های شخصیتی و رفتاری انواع نژاد پامرانین

 • رفتار: رفتارهای نژاد پامرانین، از زمان تولد تا پایان دوران تولگی مشابه یکدیگر است. سگ های نژاد پامرانین بسیار پر جنب و جوش، بازیگوش، مطیع و فوق العاده باهوش و بانمک هستند.
 • اضطراب تنهایی: نژاد پامرانین زیاد به تنها ماندن علاقه ای ندارند. اگر برای مدت طولانی آنها را در خانه تنها بگذارید، ممکن است دچار هراس و اضطراب شوند.
 • آموزش پذیری: سگ پامرانین بسیار آموزش پذیر و باهوش است.
 • احتیاجات: تمام سگ های پامرانین احتیاجات مشابهی دارند. مراقبت های بهداشتی، آرایشی و درمانی، رسیدگی به وضعیت دندان ها و همچنین تغذیه مناسب، باید درمورد تمام سگ های پامرانین اعمال شود.
 • شخصیت برونگرا و اجتماعی: نژاد پامرانین در گروه سگ های برونگرا قرار می گیرند. چون علاقه زیادی به آشنایی با آدم ها و حیوانات جدید دارند. البته برای پرورش دادن این ویژگی در سگ پامرانین، باید او را از دوران تولگی با دیگر حیوانات و انسان ها آشنا کنید. در غیر این صورت ممکن است در مقابله با غریبه ها یا سگ های دیگر، واکنش های شدید از خود نشان دهد.
 • طول عمر: طول عمر سگ های پامرانین بستگی به کیفیت زندگی آنها دارد و به طور میانگین بین 12 تا 16 سال است.

منبع

مطالب مرتبط

معرفی نژاد پامرانین

بررسی شرایط نگهداری سگ پامرانین

نکات تغذیه سگ نژاد پامرانین

بررسی چالش های سگ پامرانین

بررسی نحوه تربیت سگ پامرانین

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *